Należy do najmłodszych drewnianych cerkwi na Podlasiu, ale warto poświęcić jej dłuższą chwilę. Cerkiew pod wezwaniem Ikony Matki Bożej Pomnożycielki Chlebów w Szastałach wzniesiono przy dość ruchliwej szosie, w odległości około dziewięciu kilometrów od Bielska Podlaskiego. Trudno ją niepostrzeżenie ominąć...


Pierwsze wzmianki o wsi Szastały pojawiają się w dokumentach z 1576 roku. Jednak wówczas nosiła ona nazwę Koszczyno i była jedną z sześciu miejskich wsi Bielska Podlaskiego, której mieszkańcy mogli korzystać z przywilejów mieszczańskich. Półtora kilometra od niej znajduje się prawosławny cmentarz. Do niedawna w pobliżu brakowało tylko cerkwi, ale w 1999 roku uległo to zmianie. Właśnie wtedy mieszkańcy Szastał wraz z ojcem Leoncjuszem Tofilukiem zainicjowali budowę świątyni. Prace trwały do 2005 roku.

Błękitna szata

Świątynię o konstrukcji zrębowej zaprojektował Zachariasz Szachowicz, zaś głównym wykonawcą był Józef Czołomiej, zdolny cieśla z Augustowa. Drewnianą cerkiew wzniesiono na planie krzyża, na podmurówce kamiennej. Pomalowany na błękitny kolor budynek idealnie wpisał się w otaczający krajobraz. Blaszany dach tworzy okap wokół całej świątyni. Nad kruchtą wznosi się ośmioboczna wieża zwieńczona hełmem w kształcie ostrosłupa. Natomiast mniejsze, niezwykle malownicze wieżyczki górują nad nawą i prezbiterium.

Aby chleba Wam nie zabrakło

13 czerwca 2006 roku cerkiew została wyświęcona przez metropolitę Sawę oraz biskupa bielskiego Grzegorza. Co roku, 28 października obchodzone są tu główne uroczystości związane ze świętem Ikony Matki Bożej Pomnożycielki Chlebów. Pochodzi ona z XIX wieku, ale jest jednym z najnowszych przedstawień Bogurodzicy. Roztacza opiekę nad wszystkimi, których chlebem powszednim jest ciężka praca w polu.

Cerkiew pod wezwaniem Ikony Matki Bożej Pomnożycielki Chlebów w Szastałach była budowana w latach 1999-2005 przez augustowskiego cieślę Józefa Czołomieja. 

Drewnianą cerkiew wzniesiono w konstrukcji zrębowej na planie krzyża. Wieńczą ją trzy wieże z hełmami o różnym kształcie i wielkości. 
0 komentarze:

Publikowanie komentarza