Jeszcze w końcu lat 90. XX wieku dworzec w Kleszczelach wypełniał się gwarnym tłumem podróżujących koleją. W przestronnej poczekalni coraz słabiej brzmi jednak echo rozmów, które wypełniały czas oczekującym na przyjazd pociągu pasażerom. 


W końcu XIX wieku stacja Kleszczele była jednym z ważnych przystanków na trasie linii kolejowej Białystok-Brześć. Budynek tutejszego dworca kolejowego powstał około 1900 roku. Jego drewniana bryła uważana jest za unikatowy zabytek architektury w tej części Podlasia. Została wybudowana w stylu szwajcarskim na planie nieregularnego wieloboku. Warto zauważyć, że jej część środkowa i zachodnia liczą po dwie kondygnacje, zaś skrzydło wschodnie jest parterowe. 

Zielone wspomnienie 

Budynek powstał z bali drewnianych, które z zewnątrz obłożono szalówką i pomalowano na zielony kolor. Wygląd dworcowej poczekalni z otynkowanymi ścianami zapewne doskonale jeszcze pamiętają starsi pasażerowie i mieszkańcy miasta, którzy spędzili w niej wiele godzin czekając na przyjazd pociągu, rodziny lub gości. Charakterystyczny, widziany przez okienną szybę zielony budynek zapisał się też w pamięci osób mijających stację Kleszczele, kiedy czekała je dłuższa podróż. 

Pusto w poczekalni

Dziś budynek dworca jest tylko niemym świadkiem nielicznych powitań i pożegnań, pośpiesznych przyjazdów i odjazdów. Zabite blachą okna dworca straszą pustką. Przestrzeń budynku dusi się od braku świeżego powietrza i słońca. Jego drewnianą duszę zalewa smutek, choć kiedyś wypełniała się śmiechem dzieci i zabawnym, cichym pochrapywaniem znudzonych pasażerów. 

Ciągle z nadzieją

Ale czasami dociera tu jeszcze spontaniczny okrzyk zachwytu. Sprawcami zamieszania bywają zazwyczaj miłośnicy architektury drewnianej, którzy – póki czas - przyjeżdżają do Kleszczel nasycić oczy zabytkową bryłą dworca kolejowego. A budynek bezczynnie, choć ciągle z nadzieją, czeka na nowego właściciela, który nada mu nową funkcję i przywróci dawną świetność. 

Drewniany budynek zabytkowego dworca został wybudowany około 1900 roku. Powstał w stylu szwajcarskim na planie wieloboku.

Dworzec kolejowy w Kleszczelach wpisano do rejestru zabytków 21 grudnia 1987 roku pod numerem 672. 

1 komentarze: