To jeden z najpospolitszych płazów zamieszkujących Europę Środkową. Mimo powszechnego występowania w naszym kraju, żaba trawna objęta jest ochroną gatunkową. Wbrew nazwie, równie dobrze jak na łące można ją spotkać także w lesie, na polu lub w zaroślach. Najważniejsze, żeby było wilgotno.

Spośród innych przedstawicielek tego gatunku wyróżniają ją wyraźnie zarysowane plamy skroniowe (ciągnące się od nozdrzy do przedniej kończyny) oraz poprzeczne pasy znajdujące się na tylnych nogach. Co ciekawe, żaba trawna posiada duże zdolności w zakresie przystosowania się do otaczającego środowiska. Jej grzbiet może być szary, oliwkowy, brązowy lub rdzawy – w zależności od dominującej kolorystyki najbliższego otoczenia. Pod tym względem specjaliści porównują ją z rzekotką drzewną, mistrzynią naturalnego kamuflażu.

Czy żaby śpią?

To typowa żaba lądowa – większość czasu spędza na lądzie, odwiedzając zbiorniki wodne przede wszystkim w okresie godów lub szukając miejsca do zimowego letargu (zwykle zagrzebuje się w grubej warstwie mułu na dnie). Mało kto wie, że żaby trawne są gatunkiem, który najwcześniej budzi się ze snu zimowego. Potrafi obudzić się już w marcu, gdy w wielu miejscach leży jeszcze śnieg, i prowadzi aktywny tryb życia aż do późnej jesieni.

Żabie menu

Zwykle do jej menu trafiają owady i ślimaki, choć gdy widmo głodu zajrzy w oczy, żaba trawna nie pogardzi nawet… przedstawicielem tego samego gatunku. Na łowy najchętniej wybiera się nocą lub podczas rzęsistego deszczu. W inne pory raczej stara się chronić przed wzrokiem drapieżników oraz ludzi.


Choć płazy często spotykamy w okolicach zbiorników wodnych, żaba trawna jest gatunkiem lądowym. W wodzie przebywa głównie w okresie godowym, jednak tuż po jego zakończeniu wraca na ląd.  

Żaby najchętniej żywią się owadami i pająkami, czasami zjadają też dżdżownice lub ślimaki. Natomiast naturalnymi wrogami żab są głównie zaskrońce, żmije, ptaki drapieżne i niektóre ssaki, np. lisy, kuny, borsuki i jeże.  

0 komentarze:

Prześlij komentarz