Choć u wprawnych birdwatcherów łabędź niemy nie wywołuje zbyt wielkiej ekscytacji, my postanowiliśmy poświęcić mu dłuższą chwilę. Czy wiecie, że ten pospolity i dobrze znany ptak jeszcze na początku ubiegłego stulecia był w Polsce gatunkiem rzadko spotykanym?

Jak podaje Andrzej Kruszewicz, w tamtym czasie gniazdowało w naszym kraju tylko kilkadziesiąt par łabędzi niemych. Na szczęście zaczęto je chronić! Dzięki temu dziś, chcąc spotkać te piękne ptaki, nie musimy organizować ekspedycji badawczej. Wręcz przeciwnie – przyjemność ich oglądania nie wymaga zbytnich przygotowań i podchodów. Nie trzeba specjalnie się maskować, aby bez niepokojenia móc je obserwować i fotografować z niewielkiej odległości. Przyzwyczajone do obecności człowieka wręcz wdzięczą się do obiektywu. Niestety, ma to też swoje złe strony...

Po brzydkich kaczątkach nie ma ani śladu!
Współcześnie te piękne ptaki można spotkać niemal w całej Polsce, nawet w niewysokich górach. 
Samice łabędzi poznać można po mniejszym wyrostku nad dziobem. Są one również nieco drobniejsze od swoich partnerów. 
Otóż, jak słusznie zauważa Kruszewicz, spora część łabędzi zrezygnowała ze swoich dorocznych wędrówek. Z tego też powodu przestały być majestatycznymi ptakami, gniazdującymi w miejscach niedostępnych dla ludzi. Zamiast tego prowadzą wygodny, osiadły tryb życia w naszym bliskim sąsiedztwie - nierzadko w miastach, przy niezamarzających zbiornikach. Żywią się tym, co dostaną od człowieka. Tym samym często w mroźne dni zdane są wyłącznie na jego łaskę i poczucie odpowiedzialności. Niewielu jednak odnajduje przyjemność w odwiedzaniu łabędzi w zimową zawieruchę, co bezradne ptaki nierzadko przypłacają życiem. Niestety, zapominamy o tym, że powinniśmy dokarmiać skrzydlatych dopiero po nastaniu mrozów - wtedy również łabędzie, jak natura kazała, odlatywałyby na zimę. Niestety, wiele z nich zostaje, tocząc nierówną walkę z głodem, chłodem i ludzkim egoizmem.

Łabędzie żywią się głównie roślinami wodnymi, w zdobywaniu których pomaga im długa szyja. Ale zdarza się, że skubią też trawę lub inne rośliny lądowe.
Oprócz roślin, w ich jadłospisie można spotkać też larwy owadów, plankton, ikrę albo żabi skrzek.
Na położone głębiej rośliny trzeba znaleźć skuteczny sposób. Nawet jeśli oznacza to stawanie na głowie do góry kuperkiem :)
Para łabędzi potrzebuje od kilku dni do nawet dwóch tygodni, aby wymościć swoje gniazdko, a raczej spore gniazdo...
Ze względu na bliskie sąsiedztwo człowieka i łatwy dostęp do pokarmu wiele łabędzi nie opuszcza nas zimą, co nie zawsze kończy się dla nich dobrze. 
A szkoda, bo od łabędzi moglibyśmy się wiele nauczyć. Czego? Chociażby miłości - nie byle jakiej, ale trwałej i prawdziwej... Te romantyczne ptaki, co nawet potwierdzano badaniami, w większości przypadków tworzą szczęśliwe związki na całe życie.  

Łabędzie przywołują zwykle romantyczne skojarzenia. Nie bez powodu! To ptaki, które budują stałe związki, najczęściej raz na całe życie.  
Inne gatunki zwierząt mogłyby się uczyć od łabędzi wierności...
Tam, gdzie są łabędzie, zazwyczaj jest też baaardzo romantycznie....
1 komentarze:

  1. Zdjęcia o zachodzie słońca przepiękne. Unosząca się nad wodą para tworzy niesamowity klimat :)

    OdpowiedzUsuń