Nie sposób jej nie dostrzec, gdy wjeżdża się do Nowej Woli, niewielkiej wsi położonej na terenie Gminy Michałowo, mimo że ukrywa się za szpalerem rozłożystych drzew. Nieważne, czy trafia się tu od strony Hieronimowa, Juszkowego Grodu, Plant czy Michałowa. Tutejsza cerkiew parafialna pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela uważana jest za jedną z najpiękniejszych drewnianych cerkwi na Podlasiu.

Okazała, fantazyjnie rozrzeźbiona bryła świątyni sprawia wrażenie, jakby została perfekcyjnie wycięta z bajkowej opowieści. Wybudowano ją w latach 1906-1908, choć niemal w tym samym miejscu (tyle że po drugiej stronie ulicy) od 250 lat stała inna drewniana cerkiew. Niestety, spłonęła ona w 1915 roku podczas pożaru wsi, a o jej istnieniu przypomina jedynie stojący do dzisiejszego dnia marmurowy krzyż.

Jednonawowa cerkiew ma konstrukcję zrębową (wieńcową) i została zbudowana na planie krzyża łacińskiego, co symbolizuje zbawienie i triumf życia nad śmiercią. Przy wejściu głównym i dwóch bocznych znajdują się zadaszone ganki. Nad kruchtą (przedsionkiem) widoczna jest strzelista, ośmioboczna wieża, zaś nad środkową częścią nawy – charakterystyczny dla prawosławnych cerkwi bęben zwieńczony cebulastą kopułą.

    Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Nowej Woli została zbudowana na planie krzyża łacińskiego.

    Od strony obu dłuższych boków cerkwi usytuowano boczne wejścia z zadaszonymi gankami.

    Centralną część cerkwi zdobi ośmioboczny bęben, zwieńczony cebulastą kopułą.0 komentarze:

Prześlij komentarz