Niecały kilometr na północ od wsi Szczęsnowicze (Gmina Szudziałowo), na niewielkim, porośniętym bujnym zbożem pagórku znajduje się okazały drewniany wiatrak. To jeden z ostatnich na tym terenie wiatraków sokólskich.

Niegdyś stanowiły one stały element tutejszego krajobrazu, teraz powoli odchodzą w zapomnienie, choć wiatry smagające Wzgórza Sokólskie nic nie straciły ze swej mocy. Pozostały tylko nostalgia i okruchy dawnej świetności, która zapewne odejdzie, gdy do reszty rozsypią się ich drewniane ściany. Wiatrak w Szczęsnowiczach – jak podają źródła – powstał w 1964 roku. W porównaniu do podobnych obiektów w Minkowcach czy Wojnowcach jest „młodzieniaszkiem”. Może dlatego zachował się w całkiem dobrym stanie. Choć po drewnianych skrzydłach nie pozostał nawet najmniejszy ślad, to wnętrze wiatraka skrywa zadziwiająco kompletny mechanizm.

Wiatrak w Szczęsnowiczach to tak zwany koźlak – najstarszy wiatrak europejski. Początki tego typu konstrukcji sięgają średniowiecza (do Polski przywędrował w XIV wieku). Mało kto wie, ale to właśnie takie wiatraki stały się inspiracją dla bajkowych „chatek na kurzej łapce”. Tak zwany kozioł, stanowiący podstawę konstrukcji wiatraka, częstokroć pozostawał odsłonięty, co sprawiało wrażenie, jakby został zamocowany właśnie na „kurzej łapce”. Opowieści mrożące krew w żyłach dzieci miały odstraszyć je od zabaw w pobliżu obracających się skrzydeł wiatraka.

Silne, regularnie wiejące wiatry sprawiły, że na Wzgórzach Sokólskich od dawien dawna budowano wiatraki.
Wiatrak w Szczęsnowiczach to tak zwany koźlak – najstarszy wiatrak europejski.

We wnętrzu wiatraka w Szczęsnowicach wciąż można podziwiać mechanizm zachowany w zadziwiająco dobrym stanie. 
Następny
Nowszy post
Poprzedni
To jest ostatni wpis

2 komentarze:

  1. Niewiele wiatraków już zostało na Podlasiu, spieszcie się jeśli chcecie je zobaczyć. Warto, mają dusze.
    troll

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, masz rację... Zresztą wiele podlaskich wiatraków, które są jeszcze zaznaczone na mapach, w praktyce już nie istnieje.

    OdpowiedzUsuń